Rotary Club Świdnica – Wałbrzych po raz kolejny mecenatem konkursu „T@lenty Informatyczne”

Dnia 11 stycznia 2011 r. w Dolnośląskim Parku Technologicznym T-Park w Szczawnie-Zdroju odbyła się dziesiąta edycja Konkursu Wiedzy Informatycznej „T@lenty Informatyczne”, którego mecenatem po raz kolejny został ROTARY KLUB ŚWIDNICA-WAŁBRZYCH DYSTRYKT 2230. Jest on fundatorem dwóch Rotariańskich Stypendiów Edukacyjnych na rok 2011/2012 w wysokości 2000 zł dla zwycięzców konkursu – dwóch najlepszych uczniów w kategoriach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Pomysłodawcą konkursu był Zespół Szkół nr 8 w Wałbrzychu, który posiada m.in. status Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL). Podobnie, jak
w poprzednich edycjach, w organizację tego przedsięwzięcia zaangażowane były dwie znaczące w regionie wałbrzyskim firmy – Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz heapmail Internet Solutions sp. z o.o. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Starostę Wałbrzyskiego.

W odbywającym się już po raz dziesiąty konkursie, który stał się jednym z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie informatyki w regionie wałbrzyskim, udział wzięło 100 uczniów, a wśród nich 52 osoby ze szkół gimnazjalnych i 48 osób ze szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie startujący w konkursie reprezentowali szkoły z następujących miast: Wałbrzych, Jedlina Zdrój, Czarny Bór, Wrocław, Boguszów Gorce, Szczawno Zdrój, Głuszyca, Walim, Kamienna Góra, Świebodzice, Mieroszów, Stare Bogaczowice. Każda ze szkół mogła zgłosić udział 3 uczestników, których zainteresowania obejmują szeroko pojętą informatykę, a którzy osiągają bardzo dobre wyniki w tym obszarze. Konkurs przebiegł w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania testowe, w drugim etapie uczestnicy rozwiązywali zadanie praktyczne na komputerze. Do drugiego etapu, który rozpoczął się bezpośrednio po ogłoszeniu wyników z etapu pierwszego, zakwalifikowało się po 10 uczniów z każdej kategorii wiekowej. Zadania sprawdzane były przez specjalnie w tym celu powołaną przez dyrektora Zespołu Szkół nr 8 komisję.

Zwycięzcą konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych został, podobnie jak w roku ubiegłym, Kacper Obrzut, reprezentujący Publiczne Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu. Drugie miejsce zajął Piotr Jaroszewski z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Wałbrzychu, trzecie miejsce wywalczył uczeń Publicznego Gimnazjum nr 13 w Wałbrzychu – Mateusz Małkowski. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Piotr Dąbrowski – reprezentant Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu, na drugim miejscu ulokował się uczeń Zespołu Szkół w Bielawie – Kacper Buczyński, a trzecie miejsce wywalczył Mateusz Korzeniowski, również z Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu.

Konkurs Wiedzy Informatycznej „T@lenty Informatyczne” cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Przedsięwzięcie pozwala uzdolnionym uczniom sprawdzenie swoich możliwości na tle innych, a także umożliwia nauczycielom pogłębienie współpracy z młodzieżą. Cele konkursu w dużej mierze współgrają z zamierzeniami, jakie stawiają przed sobą Rotarianie, m.in. propagowania bezpośrednich kontaktów międzyludzkich oraz pomoc młodym i uzdolnionym ludziom w rozwijaniu własnych aspiracji. Rotariańskie Stypendium Edukacyjne przyznane laureatom konkursu jest dowodem na świadome dążenia do jak najlepszej realizacji tych zamierzeń.