Charytatywny Bal Rotariański jest obecnie jedną z trzech imprez cyklicznych organizowanych przez Klub Rotary Świdnica – Wałbrzych. Po raz pierwszy Bal Rotariański został zorganizowany już w pierwszym roku działalności klubu, za kadencji Prezydenta Adama Biernackiego. I Charytatywny Bal Rotariański odbył się 8 czerwca 1996 roku w sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. Całkowity dochód z balu został przekazany na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno – Wychowawczego dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Świdnicy oraz Fundacji „ŻYCIU NA RATUNEK” - Ośrodek Dializ w Wałbrzychu.
       Od tego czasu Charytatywny Bal Rotariański wpisany jest w kalendarz działalności Klubu jako coroczna impreza obowiązkowa. Dochody z balów przekazywane są na cele dobroczynne i stypendia Rotariańskie, które co roku przyznawane są szczególnie uzdolnionej młodzieży.